2020-02-22     Małgorzaty, Marty, Nikifora     "Miłość nie potępia - miłośc oczyszcza i dźwiga". Henryk Ibsen    
Strona główna -> Księgozbiór regionalny

Książka Jerzego M. Roszkowskiego wydana przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu opisuje wydarzenia na Spiszu i Orawie dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenia te były wyjątkowe i niespotykane. O tym co się wówczas działo na Spiszu i Orawie wiedział cały kraj i bardzo tym żył, uważano to za niezwykle ważne dla Polski odzyskującej niepodległość. Rozgrywały się tu losy przynależności do odradzającej się Polski terenów zamieszkałych przez ludność polską, a tym samym i przebiegu granic państwa odzyskującego niepodległość. Wydarzenia, które miały tu miejsce 100 lat temu doprowadziły do odzyskania części tych ziem dla Polski. Stan wiedzy na ten temat wśród społeczeństwa jest nikły i w wielu przypadkach zakłamany. Publikacja przybliża i tłumaczy rolę wydarzeń sprzed 100 lat i przywraca pamięć osobom, bez których tereny Spisza i Orawy mogły nie być przyłączone do Polski. Obiektywne i fachowe spojrzenie na sprawę gwarantuje postać Jerzego M. Roszkowskiego, który jest historykiem i powyższy temat zbadał szczegółowo i dogłębnie.

 

Bibliografia "Prac Pienińskich" za lata 1989-2017 / Krzysztof Miraj.

 

Prace Pienińskie. T. 27 / Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Pieniński w Szczawnicy, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich w Sromowcach Wyżnych ; [redaktor Ryszard M. Remiszewski].

 

W szczawnickich mrokach i świcie / Józef Węglarz-Matusek ; [redaktor Ryszard M. Remiszewski].

 

Dunajec (słow. Dunajec) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły (rzeka II rzędu). Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w m. Nowy Targ; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec[1]. Długość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem), z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na Słowacji 1949,9 km²[potrzebny przypis] (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewnię samego Dunajca.

Szczawnica, malownicze miasteczko, położone u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego, ze specyficznym mikroklimatem, obfitością leczniczych wód i jedyną w swoim rodzaju atmosferą. Walory uzdrowiskowe tego miejsca znane są od ponad dwustu lat. Tutaj, podejmując nie lada trudy podróży, przybywali liczni kuracjusze, a wśród nich śmietanka polskich artystów – malarzy, pisarzy, śpiewaków, aktorów i innych postaci, które na zawsze zapisały się w historii Polski, a tym samym w pamięci Szczawniczan. 
„Szczawnica. Podróż do kurortu w xix wieku i dzisiaj” to wyjątkowy album, prezentujący niezwykle ciekawe dzieje uzdrowiska, historię jego tworzenia, dawne widoki, sposoby podróżowania i spędzania czasu „u wód”. 
Każdy rozdział to oddzielna historia zaklęta w obrazach, fotografiach, pocztówkach, litografiach i mapach. W książce znajdziemy więc xix-wieczne mapy przestawiające drogi do Szczawnicy, xix-wieczne ryciny Macieja Bogusza Stęczyńskiego, rysunki (w tym także Józefa Szalaya – założyciela Szczawnicy), widoki „zdjęte” przez malarzy (w tym rozdziale podziwiamy obrazy Walerego Eljasza Radzikowskiego, Mariana Trzebińskiego), fotografików (a szczególnie odkrywcy Tatr, Pienin i samej Szczawnicy Awita Szuberta) oraz winiety reklamowe uzdrowiska sprzed ii wojny światowej. Całość dopełnia rozdział o współczesnej Szczawnicy, widzianej w akwarelach Michała Suffczyńskiego 
oraz na zdjęciach ukazujących rewitalizowane obiekty i miejsca związane z działalnością spółki Thermaleo, która od kilkunastu lat zarządza Uzdrowiskiem Szczawnica.
Album to kopalnia niecodziennych wiadomości o Szczawnicy i mamy wielką nadzieję, że może stać się zupełnie nowym przewodnikiem po jej historii – dla turystów pamiątką tego, jak Szczawnica, będąc nowoczesnym kurortem sięga do historycznych korzeni, dla Szczawniczan – świadectwem zarówno przemian, jak też niezwykłej historii.
 
 

 

 

Autorzy - Poeta i Botanik - postanowili połączyć w tej książce, kulturę i naukę, te przenikające się w istocie rzeczy, dziedziny życia. Stało się tak dlatego, że Poeta kocha przyrodę, rozumie ją, ceni i potrafi swe uczucia przekazać w piękny, literacki sposób, zaś Botanik będący w głeębi duszy poetą, spogląda w przyrodę nie tylko przy użyciu "szkiełka i oka", ale również przez pryzmat szeroko pojętej humanistyki....

 

 

Celem tej książeczki, swoistej "kapliczkowej monografii", jest ocalenie od zapomnienia zdarzeń i faktów z życia mieszkańców obecnej gminy Szczawnica, zarówno pojedynczych osób, jak i całych społeczności, gdyż wspólnie tworzą one historię tego terenu, a poprzez to stają się cząstką dziejów całego kraju....

 

Okazją do powstania biografii tej wielce zasłużonej dla pienińskiego kurortu postaci był ustanowiony przez Radę Miejską ROK SZALAYOWSKI związany ze 140.rocznicą śmierci Józefa Szalaya przypadającą w maju 2016 roku. Biografia jest uzupełnieniem i materialną pamiątką bogatych obchodów ROKU, podczas których mieszkańcom, jak i gościom Szczawnicy zostały przypomniane dokonania i zasługi Szalaya, który rozwój szczawnickiego uzdrowiska postawił sobie za cel życia, pozostając Węgrem, a jednocześnie stając się prawdziwym Polakiem

 


 

Srebrny jubileusz. 25 tom Tom Prac Pienińskich

 

„Pieniny dla rodziny” to pozycja dla lubiących zwiedzać, poznawać, odkrywać. To prawdziwy niezbędnik dla kogoś, kto wybiera się na urlop, weekend, a może tylko będzie przejazdem u stóp Pienin – w tym jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.

Oto szczawnickie uliczki, oto ludzie związani z tymi miejscami – oto historia i teraźniejszość. W książce znalazły się najważniejsze turystyczne informacje o regionie, jego przepiękne i barwne legendy, a także ciekawostki i anegdoty.

Gdzie udać się w pierwszej kolejności i na co zwrócić szczególną uwagę?
Gdzie zjeść, gdzie wybrać się na romantyczny spacer, w którą stronę skierować obiektyw aparatu podczas spływu Dunajcem?

Pięknie wydany, wzbogacony fotografiami przewodnik po Szczawnicy i okolicach będzie najlepszym w tym względzie doradcą i troskliwym opiekunem.

 

Historia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMPNP w Szczawnicy

 

 

 

Ksiądz Jan Kozioł realizował swoje powołanie słowem oraz czynem w sposób znacznie przekraczający przeciętność. Świadczy o tym pamięć o nim trwająca do dzisiaj. Dlatego też Kazimierz Majerczak postanowił przybliżyć postać Ks. Jana K.

 

 

 

 

Autor Jan Marian Kacwin zebrał i opisał akcje "Burza" na terenie placówki ZWZ-AK "Sieć II" pod komendą pchor. Eugeniusza Czeremszyńskiego -ps. "Cis". Akcja "Burza" w Krościenku nad Dunajcem i w Szczawnicy opisana przez autora ma znamiona dokumentu i w takiej postaci zapisuje się w archiwum konspiracji II wojny światowej w regionie pienińskim.

 

 

 

Niezwykłą historia powrotu Matki Bożej Częstochowskiej zza Wielkiej Wody na Spisz stała się kanwą opowieści Jana Budza z Czarnej Góry, uznanego propagatora swojego Spisza i działającego na jego dobro, z takim samym zaangażowaniem, co miłością.

Zadziwiająca wędrówka obrazu Matki Bożej do Ameryki i z powrotem odzwierciedla migrację ludności Podhala, Spisza i Orawy za chlebem. Nie tylko materialną, także duchową. Matka Boża towarzyszyła im i pozwalała przeżyć najtrudniejsze chwile w Ameryce, nie zapomnieć swojej tożsamości, a gdy już minęły pokolenia przypomniała się i wskazała na łączce związki, duchowość, kulturę potomków po obu stronach Wielkiej Wody.

 

 

 

 

Tym razem autor zabiera nas w podróż po zamkach Małopolski i północnej Słowacji. Wędrówka to piękna, bo w poezji tej kryje się historia tych miejsc, i fascynacja zaułkami podtatrzańskiej ziemi..Tomik zaczyna się wierszem o najważniejszym polskim zamku, o zamku królewskim na Wawelu. Zapraszamy na wędrówkę śladem świadków naszej historii, a także historii pogranicza polsko-słowackiego.

 

 

Wszytko na świecie od zarania toczyło się i nadal się toczy według Bożych zasad tak też i życie rodzin biegło według zasad, prawideł, które nadawały rytm rodzinnemu życiu, były nimi zwyczaje i obyczaje, były one torem po którym toczyło się życie parafialnej rodziny, były przepojone duchem religijnym, dlatego dawne rodziny silne duchowo, mimo nędzy materialnej przetrwały wrogów, najazdy, wojny, klęski, choroby, godziły się z losami, jaki ich spotykał, z jednakową wdzięcznością przyjmowały szczęścia i nieszczęścia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska