Powstaje Podhalańska Biblioteka Cyfrowa - Prośba do czytelników

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu realizuje projekt „Podhalańska Biblioteka Cyfrowa”, którego celem jest digitalizacja podhalaniców, czyli przeniesienie na nośniki cyfrowe treści książek, dokumentów i fotografii związanych z regionem  Podhala. Znaczna część spośród nich to zasoby unikatowe w skali regionu i całego kraju. Wskutek projektu, te trudno dostępne – a nieraz praktycznie nieosiągalne dla potencjalnego odbiorcy – materiały, znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika Internetu.

Oprócz książek, gazet i druków Podhalańska Biblioteka cyfrowa zamierza przenieść w cyfrowy świat fotografie związane z Podhalem.

W pierwszym etapie PBC chce  utrwalić na nośnikach cyfrowych przede wszystkim zdjęcia związane z pobytami dwu wielkich Polaków: kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły oraz dokumentujące milenijną peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zamierzają również zdigitalizować fotografie przedstawiające działania Ruchu Światło - Życie, m.in. oazy wakacyjne na terenie Gorców i Podhala.

Chcąc wesprzeć działania Podhalańskiej Szkoły Wyższej w realizacji tego jakże wspaniałego naszym zdaniem projektu, zwracamy się  z ogromną prośbą do naszych czytelników i znajomych o przejrzenie albumów i szuflad oraz zaktywizowanie babć i starszych członków rodzin i udostepnienie do skanowania zdjęć związanych z ww. tematami. Zapewniamy ze wszelkie materiały udostępnione zaraz po zdygitalizowaniu wrócą do swoich właścicieli w nienaruszonej formie. Podzielmy sie tymi cennymi zbiorami które mamy. Pozwólmy się nimi cieszyć w wirtulanej przestrzeni szerokiemu gronu odbiorców, pokazujmy bogaty dorobek naszych przodków.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: biblioteka@szczawnica.pl

tel 182622358

Prace nad projektem są w toku i potrwają do końca 2019 r. Na jego potrzeby przy Bibliotece Uczelnianej PPWSZ w Nowym Targu utworzono Pracownię Digitalizacji, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie służące do opisu, skanowania, obróbki cyfrowej oraz archiwizacji materiałów. Zakłada się, że w wyniku projektu w cyfrowy świat zostanie przeniesionych około 120 publikacji zwartych i czasopism oraz blisko 3 000 zdjęć dotyczących szeroko pojętego Podtatrza. Zdigitalizowane obiekty będą udostępnione na platformie administrowanej przez partnera projektu PBC – Wojewódzką Biblioteką Publiczną w ramach realizowanego przez nią projektu: Małopolska Biblioteka Cyfrowa.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Kierownikiem projektu jest dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPWSZ.